تغذیهسلامت و بهداشت

تغذیه سالم

با رعایت تغذیه مناسب در ماه رمضان سالم بمانیم

بسیاری از نوجوانان برای اولین بار یک ماه روزه داری را تجربه می‌کنند بنابراین داشتن برنامه غذايی متنوع  که دارای مواد مغذی مختلفی هستند توصیه می شود و باعث می شود تا روزه داران بتوانند با سلامتی اين دوره را به پايان برسانند.

در این مطلب راه‌های مفیدی را برای سلامت شما در این ماه پیشنهاد می‌کنیم:

در ماه رمضان زمان غذا خوردن و وعده های غدایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وعده غذایی سحری باید غذایی سالم باشد تا بتواند انرژی لازم را برای ساعات طولانی روزه داری را تامین کند و از ایجاد گرسنگی درطول روز پیشگیری نماید برای دانشجویان و دانش آموزان که فعالیت فکری زیادی دارند و همچنین ورزشکاران و کارگران که فعالیت جسمانی زیادی دارند باید وعده سحری نسبت به دو وعده افطار و شام ویژگی یک وعده اصلی را داشته باشد. مصرف انواع غلات مانند برنج و جو و حبوبات و انواع گوشت مرغ، ماهی و سبزی های تازه به دلیل دارا بودن مواد مغذی مختلف و آب علاوه بر تامین ویتامین ها مواد معدنی و مورد نیاز بدن، از تشنگی در طول روز جلوگیری می کند. از مصرف غذاهایی که آب جذب می کنند مانند ماکارانی، آش رشته و انواع کباب ها در وعده سحر خودداری کنید زیرا باعث تشنگی شدید در طول روز می شود.

در زمان افطار به دلیل اینکه معده چند ساعتی خالی بوده است بهتر است افطار را با نوشیدنی های گرم مانند آب جوشیده، چای کمرنگ و شیر گرم  همراه با خرما که باعث افزایش قند خون می شود آغاز کنید. روزه خود را با غذاهای سبک مانند سوپ، فرنی ، شیربرنج ، آش و حلیم باز کنید و از مصرف مواد غذایی سنگین و حجیم ، دیرهضم و سرخ شده و فست فودها در وعده افطار خودداری کنید.

راه حل هایی برای کاهش تشنگی در ماه رمضان

نوشیدن آب زیاد در وعده سحر تاثیری بر رفع تشنگی ندارد زیرا با نوشیدن آب بیش از حد، بدن آب اضافی را دفع می کند بنابراین آب مورد نیاز بدن باید در فاصله میان افطار تا سحر از طریق مصرف آب و میوه های آب دار مانند هندوانه و خربزه که نقش مهمی در تامین مایعات بدن دارند تامین شود.

مایعات مصرفی بین وعده افطار تا سحر به جز آب می تواند به شکل آب مرکبات، شربت های خاکشیر و تخم شربتی باشد. شربت های خاکشیر و تخم شربتی دارای خاصیت خنک کننده و ضد عطش هستند و آب را درون دانه‌های خود نگه دارند و به تدریج آن را به بدن می رسانند بنابراین نیاز بدن را به مدت طولانی تر نسبت به آب تأمین می‌کنند.

توصیه می شود از نوشیدنی های کافئین دار مانند چای، قهوه و نوشابه های گازدار کمتر استفاده نمایید زیرا این مایعات باعث از دست رفتن سریع تر آب بدن می شود. از خوردن غذای شور و نوشیدنی های حاوی نمک مانند دوغ خودداری کنید چون نمک زیاد باعث می شود مایعات از بدن دفع شود و در طول روز احساس تشنگی کنید.

در ماه رمضان نوجوانان از انجام حرکات ورزشی سنگین و حرکات پرتحرک خودداری کنند زیرا منجر به صرف انرژی بیشتر و افزایش تعریق در طول روز است که می تواند  باعث کاهش فشار خون، سر درد و سرگیجه و حالت تهوع شود.

امید است شما نوجوانان عزیز با رعایت رژیم غذایی مناسب بتوانید ماه رمضان را به سلامت پشت سر بگذارید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد

Close