بیماری هاسلامت و بهداشت

دکتر خود باشیم

چگونه از خود مراقبت کنیم

نوجوانی دوران بسیار پر اهمیتی است زیرا که در این دوران تغییرات روحی و جسمی عمده ای در افراد ایجاد می شود. نوجوان با آگاهی صحیح از این تغییرات میتواند یکی از بهترین مراحل زندگی خود را تجربه کند. یکی از مسائل مهم در این دوران رعایت بهداشت فردی است. در برخی موارد مشاهده شده نوجوان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با بهداشت بدن خود، دچار مشکلاتی شده که تا دوران بزرگسالی ادامه داشته است.

در این مطلب سعی داریم به شما نوجوانان عزیز راهکارهایی را برای حفظ بهداشت فردی ارائه دهیم :

  • حمام کردن منظم: در دوران کودکی بدن به دلیل تعریق بوی نامطبوع نمی گیرد اما در دوران نوجوانی به دلیل تغییراتی هورمونی، بوی عرق تند و نامطبوع می شود و ممکن است باعث آزار فرد و دیگران شود. ازین رو توصیه می شود برای جلوگیری از این موضوع هر روز و یا یک روز در میان حمام کنید و لباس های تمیز و نخی بپوشید. اگر ورزش می کنید، قبل و بعد از ورزش حتما دوش بگیرید تا احساس شادابی بیشتری داشته باشید.

  • اصلاح موهای زائد: در این دوران هم پسر و هم دختر شاهد رویش موهای زائد خود هستند و ممکن است باعث آزار و ناراحتی آنها شود. اصلاح موهای صورت باعث می شودکه تمیز تر به نظر برسید. همینطور می توانید آموزش های لازم برای اصلاح موهای زائد در ناحیه زیر بغل و کشاله ران را از والدین خود دریافت کنید.

  • خوشبو کردن بدن: امروزه مام اسپری ها و دئودورانت های ضد تعریق و خوشبوکننده بدن با رایحه های بسیار متفاوت و خوشبو در بازار یافت می شوند. شما نوجوانان عزیز می توانید مطابق با سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب کنید و روزانه بعد از استحمام استفاده کنید تا مانع تعریق زیاد و ایجاد بوی نامطبوع بدن خود شوید.

  • پوشیدن لباس های تمیز و مرتب: یکی از نکات مهمی که درظاهر هر فرد تاثیر زیادی دارد پوشیدن لباس مرتب و تمیز متناسب با اندام شخص است. اگر در تابستان زیاد تعریق می کنید از لباس های نخی و با رنگ روشن استفاده کنید و از پوشیدن لباسهایی که دارای الیاف مصنوعی هستند خودداری کنید زیرا این لباس ها باعث تعریق بیشتر بدن خواهند شد. هرگز لباسی را که یک روز پوشیده اید برای روز بعد نپوشید زیرا بوی عرقی که در لباس باقی مانده باعث آزار شما و اطرافیانتان خواهد شد. همیشه سعی کنید در ابتدای روز یک لباس تمیز بپوشید و با استفاده از یک عطر خوشبو به جذابیت خود بیافزایید.
  • بهداشت دهان و دندان: یکی از عناصر زیبایی در صورت هر فرد دندان است. با داشتن دندان هایی سالم و تمیز و دهانی خوشبو می توانید با حس بهتری با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنید و به راحتی توجه دیگران را به خود جلب کنید. استفاده از مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی کمک بسیاری در حفظ سلامت دهان و دندان به شما خواهد داشت. همچنین با مراجعه دوره ای به دندان پزشک، می توانید از پوسیدگی های عمقی دندان های خود جلوگیری کنید.
  • مراقبت از پوست و مو: در دوران بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی نوجوان دچار تغییراتی در پوست وموی خود می شود. این تغییرات به صورت موهایی چرب یا  جوش هایی در صورت نمایان می شود. بهتر است در این زمان از شامپوهایی مناسب با موی خود استفاده کنید و در صورتی که موهای چربی دارید یک روز درمیان حتما استحمام کنید. برای کنترل جوش ها بهتر است از شوینده های مناسب با پوست های آکنه ای استفاده کنید و از خوردن غذاهای خیلی تند و چرب پرهیز کنید.

امید است شما دوستان عزیز با رعایت نکات بالا دوران  نوجوانی شاداب تری را تجربه کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *