بیماری هاسلامت و بهداشت

رازهای سلامتی دندان

چگونه دندانی سالم داشته باشیم؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که صورت شما بدون دندان چگونه می شود؟ مراقبت خوب از دهان و دندان به شما کمک خواهد کرد که یک لبخند زیباتر و پوسیدگی و خرابی کمتری داشته باشید. رعایت کردن بهداشت دندان کار سختی نیست با کمی نظم و حوصله    می توانید این کار را انجام دهید. سلامت دندان از جنبه های مختلف بسیار مهم و حائز اهمیت است و نباید ساده از این مسئله مهم گذشت و شما با داشتن دندان هایی سالم هم بسیار راحت می توانید تغذیه کنید و هم صورتی زیبا داشته باشید. راهکارهای زیر به شما کمک می کند که بدون درمان های گران قیمت دندانپزشکی از دندان های خود مراقبت کنید.

مسواک زدن صحیح را از دوران کودکی شروع کنیدراه های ساده ای برای نگه داشتن دندان های قوی و سالم از دوران کودکی تا پیری وجود دارد.علائم پوسیدگی دندان در بیشتر کودکان قبل ازشروع مدرسه دیده می شود.نصف بیشتر نوجوانان رده سنی بین ۱۲ تا ۱۵ سال به دلیل رعایت نکردن بهداشت دندان، دچار خرابی و یا پوسیدگی دندان هستند.  بهتر است که مراقبت های دهان و دندان از زمانی که کودک اولین دندان را در می آورد تقریبا حدود شش ماهگی به بعد شروع شود که در این دوران می توانید با برس های نرم به آرامی دهان کودک را تمیز کنید. در سن تقریبا سه سالگی به بعد به کودک مسواک زدن را آموزش دهید.

حداقل ۲ بار در روز مسواک بزنید.: مسواک زدن منظم دندان ها بخشی از برنامه سلامت دهان و دندان است پس از وعده های غذایی خود حتما مسواک بزنید. یک مسواکی انتخاب کنید که سر آن به راحتی در دهان بچرخد که بتواند دندان های عقب را تمیز کند. مسواک ها را باید ۳ تا ۴ بار در سال عوض شود.

از خمیر دندانی حاوی فلوراید استفاده کنید: فلوراید کمک می کند تا مینای دندان محکم تر شود و موجب کاهش پوسیدگی دندان شود.

با دقت و به طور کامل مسواک بزنید: سعی کنید با دقت تمام دندان های خود را مسواک بزنید .و زمان آن باید بین ۲ تا ۳ دقیقه باشد.

نوشابه و آبمیوه های صنعتی را کمتر مصرف کنید: نوشابه های گازدار، آبمیوه ها و قهوه حاوی مقدار زیادی اسید هستند. این اسیدها در دهان باعث از بین رفتن مینای دندان می شوند و دندان هایتان را دچار پوسیدگی می کنند. توصیه می شود که حدود نیم ساعت بعد از نوشیدن نوشابه های گازدار یا آبمیوه، دندان هایتان را مسواک بزنید. اگر بلافاصله بعد از نوشیدن نوشابه های گازدار یا آبمیوه مسواک بزنید ممکن است با ساييدن مينايي که از قبل به علت حمله اسيد، نرم شده است، آسيب وارد بر آن را تشديد کند. بنابراین توصیه می شود که حدود نیم ساعت بعد از نوشیدن دندان هایتان را مسواک بزنید.

همیشه از نخ دندان استفاده کنید: بیشتر مردم بر این باورند که مسواک زدن برای داشتن دندانی سالم کافی است. این یک تصور غلط است، مسواک زدن نمی تواند فاصله بین دندان ها را تمیز کند و همچنین نمی تواند  بقایای مواد غذایی که در دندان های عقب هست را پاک کند. استفاده روزانه از نخ دندان تمام این کارها را انجام می دهد و باعث کاهش پوسیدگی دندان می شود.

مراقب رژیم غذایی خود باشید: داشتن مواد غذایی سالم در رژیم غذایی خود باعث حفظ دندان ها می شود. یک رژیم غذایی خوب می تواند شامل گوشت، میوه و سبزیجات و لبنیات باشد که دارای کلسیم، منیزیم، ویتامین D و فسفر باشد که تمام نیازهای یک دندان را فراهم کند

از دندان هایتان برای باز کردن چیزی استفاده نکنید: باز کردن همه چیز با دندان یکی از عادت های بدی است که در بین بچه ها دیده می شود. مثلا آجیل ها را با دندان می شکنند و پلاستیک ها را با دندانشان پاره  می کنند. این قبیل از کارها باعث شکستن دندان ها می شود. با آموزش صحیح به آنها یاد دهید که  از دندان ها فقط برای خوردن غدا استفاده کنند.

به طور منظم به دندانپزشکی مراجعه کنید: هر شش ماه برای معاینه دندان های خود به دندان پزشکی مراجعه کنید تا از وضعیت دندان های خود آگاه باشید. تا در صورت وجود مشکل هرچه زودتر اقدامات لازم برای رفع آن صورت گیرد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد

Close