کسب و کار

راه های موفقیت (قسمت اول)

راه موفقیت می تواند براساس نوع هدفی که دارید متفاوت و منحصر به فرد باشد. ممکن است راه های رسیدن به موفقیت برای افراد مختلف متفاوت باشد اما چیزی که درتمام راه ها می توان یافت این است که شما در تمام مراحل رسیدن به موفقیت نیازمند اراده قوی می باشید. شاید یکی از سوالات شما این باشد که راه های رسیدن به موفقیت چیست؟ و چطور می توانیم در مسیر درستی قدم برداریم. این را بدانید که موفقیت فقط برای اشخاص خاصی نیست شما هم می توانید اگر بخواهید جزء افراد موفق باشید. نکته این است که شما باید خودتان آن را بدست بیاورید و از درون خودتان آن را شروع کنید.

در این جا می خواهیم به چند نکته مهم بپردازیم که می تواند به صورت کلی قوانینی برای رسیدن به موفقیت باشد.

به آنچه می گویید عمل کنید

این یک قانون زیر بنایی است و سایر قانون ها تحت کنترل آن قرار دارند. کارتان را خوب یاد بگیرید، آن را خوب انجام دهید و بهتر از هر کس دیگری کار کنید. به همین سادگی. هرگز اجازه ندهید دیگران بدانند چقدر برای خوب انجام دادن کارتان تلاش می کنید. می توانید همه چیز را مخفیانه و در حریم خصوصی خود یاد بگیرید. باید کارهای روزمره تان را با آرامش و اطمینان انجام بدهید و هرگز مایوس نشوید. شما خویشتن دار و توقف ناپذیرید. مهم ترین مسئله این است که باید در انجام کار اصلی تان واقعا ماهر باشید.

کارآفرین باشید

زمانی با شخصی به نام استیو کار می کردم که به اندازه بقیه ما زبان فرانسه بلد بود، اما برخلاف ما می دانست چطور باید از این توانایی اش استفاده کند. او در کلاس های ضمن خدمت شرکت می کرد، هر سال تعطیلات به فرانسه می رفت، به نوارهای فرانسوی گوش می داد و رمان های فرانسوی می خواند. پس از مدت کوتاهی این زبان را بسیار روان صحبت می کرد. استیو پیش بینی کرد که به اروپا خواهیم رفت. همین طور هم شد و تسط او به این زبان واقعا امتیاز ارزشمندی برایش بود.

دانستن آنچه که دیگران نمی دانند باعث برتری شما می شود. شما هم همین را می خواهید مگر نه؟ استیو با دانستن زبان به این برتری رسید و با استفاده از آن جایی برای خودش باز کرد.

شما هم می توانید با مهارت، استعداد، تخصص، لیاقت و توانایی هایتان این کار را انجام بدهید. اول از همه باید به استعدادهای خودتان توجه کنید و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید و ببینید دانسته های تخصصی در کجا مفید خواهد بود. شاید شما در استفاده از کامپیوتر یا هر تکنولوژی دیگری مهارت داشته باشید. یا شاید خلاق و مبتکرید و مطالب مفید زیادی می دانید که دیگران نمی دانند.

برنامه ریزی کنید

آیا می دانید هدف تان چیست؟ اگر نمی دانید پس به احتمال زیاد در آخر کار به جایی نخواهید رسید. افراد زیرک و باهوش دقیقا می دانند هدف شان چیست. آن ها برای کارشان برنامه دارند و برای رسیدن به هدفی که برای شش ماه، یک سال یا پنج سال آینده دارند برنامه ریزی کرده اند و می دانند چطور بازی کنند. شما هم هم همین کار را انجام دهید.انعطاف پذیر باشید و برنامه هایتان را مطابق با موقعیت تغییر دهید.

هدف تان را تعیین کنید

هدف، یک حکم ماموریت ساده و یک کلمه ای است که می توانید با استفاده از آن، روز موفقی را پشت سر بگذارید. موفقیت یا پیشرفت، بدون تعیین هدف تقریبا غیر ممکن است. هدف، اجزای سازنده، کلیدی و مهم برنامه کاریتان را مشخص می کند.

هدف بلند مدت داشته باشید

برنامه شما برای زندگی تان چیست؟ تا به حال هرگز درباره اش فکر نکرده اید؟ اکثر مردم همین طورند و علت شکست شان هم همین است. اگر برنامه ای نداشته باشید چیزی ندارید که دو دستی به آن بچسبید، بنابراین جریان زندگی شما را هر جا که با خودش بکشد شما هم به همان جا می روید.

برنامه های بلند مدت می توانند بسیار ساده باشند مانند؛ کسب صلاحیت، پیشرفت، رسیدن به اوج، بازنشستگی و در نهایت مرگ؛ یا می توانند عاقلانه و مفید باشند. اگر      می خواهید شغلی داشته باشید عقل حکم می کند که برنامه شغل انتخابی تان را مطالعه کنید. واضح است که شما باید احتمال اتفاقات غیر منتظره و «خارج از کنترل» را در نظر بگیرید اما افراد زیرک از قبل برنامه بلند مدت شان را با مشاهده علائم و نشانه ها اصلاح می کنند.

بنابراین درباره شغلی که انتخاب کرده اید مطالعه کنید و مراحل لازم برای پیشرفت و رسیدن به جایگاه دلخواه تان را بررسی کنید. ببینید برای طی مراحلی که برای رسیدن به هدف تان لازم است باید چه کار کنید. تعیین کنید هدف تان شامل چند مرحله است. ببینید از هر مرحله چه انتظاراتی دارید. مثلا کسب تجربه، از عهده مسئولیتی برآمدن، یادگیری مهارت های تازه، فراگیری مفهوم مدیریت منابع انسانی و اموری ازین قبیل. ببینید هر مرحله چطور باید انجام شود. وقتی بدانید هر مرحله چطور انجام می شود خیلی زود می فهمید برای انجام آن به چه چیزهایی احتیاج دارید. شما باید یک هدف نهایی هم برای خودتان در نظر بگیرید. این هدف می تواند به هر اندازه ای که دوست دارید بلندپروازانه و افراطی باشد مثل رسیدن به امپراطوری جهان، نخست وزیری، مدیر عاملی، ثروتمند ترین  فرد دنیا شدن و یا هر چیز دیگری که دوست دارید. این یک رویاست و رویاها محدودیتی ندارند. اگر برای رویاهایتان محدودیت قائل شوید در نهایت مجبور می شوید به کمتر از بهترین، عالی ترین و آنچه واقعا لیاقتش را دارید راضی شوید.

هدف کوتاه مدت تان را تعیین کنید

کوتاه مدت یعنی چه مدت؟ این کاملا به خودتان بستگی دارد. من سه زمان برای برنامه های کوتاه مدتم در نظر می گیرم: یک ماه، یک سال و پنج سال آینده. این کار اطلاعات کافی برای برنامه ریزی حجم کارهایم در اختیارم قرار می دهد. واضح است که برنامه کوتاه مدت یک ماهه تان باید برنامه کاری فعلی تان را در فهرست خود داشته باشد یعنی ضرب الاجل ها، یعنی کارهایی که در اولویت قرار دارند و امور روزمره. این برای کارهایی است که در واقع در حال انجام هستید. برنامه یک ساله تان باید شامل کارهایی باشد که در حال برنامه ریزی، طراحی و ارائه شان هستید. این برای کارهایی است که هم اکنون برایشان برنامه ریزی می کنید نه آن هایی که در حال اجرایند.

برنامه پنج ساله تان  باید درباره ایده ها، رویاها، اهداف، آرزوها و خواسته هایتان و کارهایی باشد که می خواهید روزی آن ها را انجام بدهید. برنامه بلند مدت تان مسیر زندگی حرفه ای تان را در بر دارد. برنامه پنج ساله تان شامل همه مراحلی است که برای انجام برنامه بلند مدت تان به آن ها نیاز دارید.

شما می توانید یک برنامه یک ساله بنویسید و روی دیوار نصب کنید. روی یک ورق کاغذ دوازده مربع بکشید. در هر مربع که برای هر ماه از سال است اطلاعات مربوط به آنچه که می خواهید در این مدت انجام دهید را ثبت کنید یعنی کارهایی که دوست دارید انجام بدهید و نه کارهایی که مجبورید انجام بدهید. این برنامه ای کوتاه مدت است، فهرستی از کارهایی که باید انجام شوند، تقویم یا برنامه کاری نیست.

برنامه پنج ساله جهت گیری کلی را مشخص می کند مثلا در آن بنویسید که طی پنج سال آینده دوست دارید چه نوع کارهایی را انجام دهید. برنامه کوتاه مدت تان شامل کارهایی می شوند که مجبورید انجام بدهید اما عمدتا باید شامل اموری باشد که دوست دارید انجام بدهید. هر چه زمان کوتاه تر باشد برنامه تان بیشتر شبیه برنامه کاری می شود تا فهرستی از خواسته ها و آرزوهایتان.

همه برنامه ها باید شامل مراحلی عملی باشند تا بشود آن ها را اجرا کرد. در غیر این صورت دیگر برنامه نیستند بلکه ایده هایی مبهم هستند. در همه این برنامه ها باید اتفاقات غیر منتظره را در نظر بگیرید.

-ادامه مطلب را در  قسمت دوم دنبال کنید

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *