اخبار

عید فطر در کشورهای اسلامی

عید فطر جشن پایان یک ماه روزه داری، دوری از هوای نفس و نزدیک شدن به خداست، به همین دلیل مسلمانان جهان پایان ماه پربرکت رمضان را با شور و حال وصف ناپذیری جشن می گیرند. درکشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم است. بسیاری از آداب و سنن این عید بزرگ در بین مسلمانان جهان مشترک است  نماز صبح عید فطر، مراسم مشترک همه ملت‌های مسلمان است که به نوعی نشانه آغاز این عید بزرگ است. علاوه بر این آداب و مراسم اجتماعی این روز، عید فطر را به جشنی همگانی تبدیل کرده که در کشورهای مختلف، به گونه‌‌ای منحصر به فرد برگزار می‌شود.

اندونزی

عید فطر در اندونزی همراه با تعطیلی مدارس و ادارات و جشن و شادی همراه است. مسلمانان در شب عید در کوچه و خیابان ها با زدن طبل و نواختن موسیقی رسیدن عید فطر را اعلام کرده و در مسجد ندای الله اکبر سر می دهند  و به یکدیگر عید را تبریک می گویند. در روز عید فطر بعد از اقامه نماز عید  با پوشیدن لباس های محلی  به دیدار یکدیگر می روند و ضمن حلالیت خواستن از آنها عید را بهم تبریک می گویند این یک سنت قدیمی در میان مردم اندونزی است. مردم اندونزی در روز عید فطر غذاهای محلی و مخصوص خود را دارند.  در روز عید بازارچه‌های محلی در اندونزی، بهترین مکان برای خرید هدایاست.

مالزی

عید فطر در مالزی یک عید ملی است که تمام پیروان ادیان دیگر که مقیم مالزی هستند در این جشن شرکت می کنند. مردم به صورت سنتی خیابان و کوچه ها را چراغانی و آذین بندی می کنند.  در شب قبل از عید فطر موذن ها در مساجد تکبیر سر می دهند و مردم نیز با آن ها هم صدا می شوند. همچنین در شب قبل از عید به تهیه غدا و شیرینی سنتی و مخصوص را درست می کنند. در روز عید مسلمانان بهترین لباس های خود را می پوشند و نماز را با جماعت برگزار می کنند و پس از آن به زیارت اهل قبور می روند.مسلمانان مالزی در روز عید فطر لباس های محلی خود را می پوشند و به دیدار یکدیگر می روند و یکی از سنت های قدیمی آن ها در روزهای جشن و عید فطر مراسمی است که آن را “open House”  می گویند به این معنی است که روز خاصی تعیین می شود و در آن روز  از همه دوستان و فامیل پذیرایی می کنند و در خانه خود را بر روی همه باز می گذارند. این رسم فرصتی است که افراد با ادیان مختلف با آداب و رسوم یکدیگر آشنا شوند و همبستگی بین آن ها ایجاد شود. در ایام عید فطر بسیاری از مسلمانان  به خیرات و پخش غذا در بین فقرا و مستمندان می پردازند تا همه بتوانند در این جشن و شادی بزرگ سهیم گردند.

مصر

آداب و رسوم مردم مصر در روز عید فطر از دیگر کشورها متفاوت است. زنان و دختران قبل از فرارسیدن عید فطر شیرینی های خاص این روز را آماده می کنند و در روز عید که به دیدار یکدیگر می روند آن ها را بهم هدیه می دهند. آنها با خریدن لباس های نو خود را برای عید فطر آماده می کنند. خواندن آواز و سرودهای قدیمی یکی از آداب و رسوم آن ها در شب عید فطر است . به مناسبت عید فطر، سرودهای مذهبی در کوچه ها و خیابان ها خوانده می شود و از  مساجد صدای الله اکبر شنیده می شود تا مردم را برای برپایی نماز عید فطر به دور هم جمع کنند. مصریها پس از اینکه نماز عید فطر را برپا کردند، لباس نو عید می پوشند و به دیدار یکدیگر می روند و این عید را بهم تبریک می گویند.

افغانستان

عیدسعید فطر از جایگاه ویژه‌ای  در افغانستان برخوردار بوده و به همین دلیل آنها این عید را به صورت باشکوهی تجلیل کرده و آداب و رسوم بومی خود را انجام می‌دهند مردم قبل از فرارسیدن عید فظر به غبار روبی منازل و تهیه مواد غذایی ویژه عید پرداخته و در روز عید سفره عیدی را پهن کرده و در آن شیرینی و شربت و میوه می گذارند. مردم برای عید لباس نو خریده و به دست کودکان و نوجوان ها حنا می بندند . در نخستین ساعات عید فطر همراه با طلوع آفتاب مردم با وحدتی بی نظیر نماز عید فطر را برپا می کنند. یکی از رسوم مهم آن ها دیدار بزرگان خانواده و اقوام است که جهت تبریک عید و ادای احترام می روند. یکی از آداب مهم آن ها این است که جهت تسلیت و دلجویی به خانه کسانی می روند که عضوی از خانواده خود را از دست داده اند. ساکنان افغانستان عید سعید فطر را عید وحدت و همبستگی می‌دانند، به همین دلیل آنها  دیدار یک دیگر می روند و این دیدار را از هر چیزی بیشتر ترجیح می‌دهند.

پاکستان

عید فطر در میان مسلمانان پاکستان  رنگ و بوی خاصی دارد. مردم مسلمان پاکستان که از چند روز قبل خود را برای این عید سعید  آماده می کنند و با رفتن به بازار، برای کودکان و دیگر افراد خانواده لباس نو تهیه می کنند. با پوشیدن لباس های نو آماده برگزاری نماز عید می شنود. خانه‌های مسلمانان در این روزها حال و هوای مطبوعی به خود می‌گیرد و با پختن شیرینی های مخصوص، خود را برای جشن گرفتن و مهمانی رفتن آماده می‌کنند. از رسم های دیرینه مردم پاکستان حضور خانواده ها در کنار هم در روزهای عید است که با زنان با پوشیدن لباس های سنتی و رنگارنگ به دیدار اقوام خود می روند.

عراق

مردم عراق با پختن شیرینی مخصوص به استقبال عید فطر می روند. اعضای خانواده دور هم جمع شده و به صورت دسته جمعی شیرینی به “کلیجه” را می پزند عید از این شیرینی میل می کنند. پس از برگزاری نماز در روز عید، به دیدار یکدیگر می روند و با شیرینی کلیجه از یکدیگر پذیرایی می کنند. بزرگتر‌ها به کودکان عیدی می‌دهند، به این مبلغ اهدایی عیدیه می‌گویند. هنگام ظهر برای ایجاد مهر و محبت  در کوچه و محله های خود جمع شده و غذای مخصوص«المطبک» را که از گوشت و برنج درست شده با هم می خورند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد

Close