سلامت و بهداشتورزش

ورزش و تندرستی

چگونه ورزش به سلامت نوجوانان کمک می کند

فعالیت های ورزشی در دوران نوجوانی اهمیت زیادی دارند و در دوران بزرگسالی و میان سالی تاثیر خود را نشان می دهند. در ورزش نوجوانان، خانواده ها و مدارس می توانند نقش موثری را ایفا کنند که با یک برنامه ریزی و الگوسازی، نوجوانان را به انجام فعالیت های ورزشی تشویق کنند و مدت زمان تماشای تلویزیون و بازی با کامپیوتر را محدود کنند. ورزش هایی که همراه با بازی است بهترین روش برای تبدیل کردن تمرین های بدنی به کاری شاد و مفرح است.

انجام فعالیت های ورزشی اثرات مثبت و زیادی بر سلامت روح وجسم دارد در این مطلب سعی داریم اثرات مهمی که ورزش بر سلامت شما نوجوانان عزیز دارد اشاره کنیم:

کنترل وزن

اضافه وزن در بین نوجوانان یکی از مشکلاتی است که سلامتی آن ها را تهدید می کند. انجام ورزش های منظم و روزانه باعث سوزانده شدن کالری می شود و به ساخت توده های عضلانی کمک می کند و مانع بازگشت اضافه وزن خواهد شد. مناسب ترین ورزش ها برای کاهش وزن، ورزش های هوازی و استقامتی مانند طناب زدن، پیاده روی سریع، شنا کردن، دوچرخه سواری و کوهنوردی است. برای نتیجه گرفتن بهتر در کنار ورزش کردن باید رژیم غذایی مناسب داشته باشید. توصیه می شود که فعالیت ها و تمرینات ورزشی و رژیم غذایی تحت نظر متخصص باشد تا مدت زمان فعالیت با توجه به ویژگی فرد را مشخص کند تا آسیبی به بدن وارد نشود. نتایج مطالعات نشان می دهد که حدود ۸۰ درصد نوجوانانی که اضافه وزن دارند در بزرگسالی چاقی مفرط خواهند داشت که این مسئله باعث بروز بیماری هایی همچون سرطان، بیماری های قلبی و دیابت می شود.

یادگیری مهارت های زندگی

نوجوانان با ورزش کردن می توانند مهارت های زندگی ارزشمندی مانند هدایت یک گروه، ارزش کار گروهی، همکاری کردن در یک گروه و پیروی کردن از مربیان ورزشی و یادگیری شکست را یاد بگیرند و به آنها می آموزد که چگونه با هم تیمی ها و دوستان خود رابطه برقرار کنند. نوجوانان به کمک ورزش یاد می گیرند که چگونه در شرایطی که تحت فشار هستند استرس خود را کنترل کنند و همچنین هدف های خود را انتخاب کنند و برای رسیدن به آنها تلاش کنند. همه این مهارت ها باعث می شود که نوجوانان یاد بگیرند که چگونه با دیگران رابطه برقرار کنند که در آینده چه در زندگی و چه در محل کار یا مدرسه به مشکل نخورند.

افزایش اعتماد به نفس

ورزش های منظم در نوجوانان باعث افزایش و بهبود اعتماد به نفس آن ها می شود. هنگامی که مهارت ها، قدرت و استقامت آنها افزایش یابد حس رضایت از خودشان هم بیشتر می شود و با خود می اندیشند که با فعالیت های ورزشی علاوه بر حفظ تندرستی خود کار مفیدی را برای سلامت جسم و روان انجام داده اند.

خواب راحت

ورزش های منظم و خواب کافی هر دو برای سلامتی ضروری هستند. ورزش کردن کمک می کند که راحت تر خوابتان ببرد و بهتر بخوابید همچنین کیفیت خوابتان را هم بالا می برد و باعث می شود که خواب عمیق تری داشته باشید.. خواب کافی در طول شبانه روز برای افزایش انرژی فعالیت های روزانه ضروری است از این رو با ورزش کردن و فعالیت های بدنی باعث بهبود کیفیت خواب شوید. بنابر تحقیقات انجام شده درباره درجه حرارت بدن و کار قلب نشان می دهد که بهترین زمان برای ورزش ساعات پایانی روز است اما نباید ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب فعالیت های ورزشی انجام دهید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

1 نظر در “ورزش و تندرستی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد

Close