آموزشیکامپیوتر

چگونه با Smart Art پاورپوینت کارکنیم؟

گاهی اوقات لازم است در پاورپوینت به صورت تصویری مطلبی را ارائه دهید. پاورپوینت این امکان را دارد که با استفاده از نمودارهای آماده مطالب را به صورت تصویری نشان دهید که می تواند ارائه شما را متفاوت و برای مخاطب جذاب تر ودرک آن موضوع راحت تر باشد.

برای ایجاد یک smart art  در منو بخش Insert  را انتخاب کنید سپس در نوار پایین بر روی Smart Art کلیک کرده تا پنجره مربوط به تنظیمات باز شود.

در پنجره باز شده می توانید انواع مختلف smart Art را مشاهده کنید و به پاورپوینت خود اضافه کنید. دسته بندی های مختلفی وجود داردکه عبارتند از (list, process, cycle,…) که در قسمت سمت چپ پنجره نشان داده شده است. با انتخاب هر کدام از این  دسته بندی ها، زیرمجموعه آن ها به صورت تصویر در پنجره رو به روی آن نشان داده می شود.

با کلیک بر روی هر کدام از زیرمجموعه ها در سمت راست می توانید پیش نمایش شکل را ببینید و توضیحاتی در رابطه با  استفاده از آن شکل نشان می دهد.

و در نهایت با کلیک بر روی OK  شکل در اسلاید شما درج می شود.

انواع مختف smart art  و کاربرد آن ها

در پاورپوینت دسته بندی های مختلفی از smart art  برای ارائه اطلاعات وجود دارد. بسته به نوع ارائه ای که دارید بعضی نمودارها مناسب تر از دیگری می باشد. در اینجا به معرفی آن ها می پردازیم:

List:   اگر مطلبی دارید که به صورت لیست است با استفاده از این نمودارها نمایش دهید. شما به راحتی می توانید متن لیستی خود را به شکل و نمودار تبدیل کنید و برای تاکید بیشتر با رنگ های مختلف نشان دهید که برای مخاطب جذابتر است.

Process: این نوع  smart art برای نشان دادن یک فرایند یا مراحل یک فرایند که به صورت مرحله ای است مناسب است. به طور مثال برای نشان دادن مراحل ساخت یک محصول و یا زمان بندی یک کار می توانید مراحل را به صورت گرافیکی نمایش دهید.

Cycle: این نوع smart art  همانند نوع process  مراحل یک فرایند را نشان می دهد با این تفاوت ک مراحل فرایند به صورت دایره ای و تکراری است.  به طور مثال برای نشان دادن روند کاری یک ماه شرکت که در هر ماه تکرار می شود مناسب است و یا برای نشان دادن چرخه زندگی حیوانات مناسب است.

Hierarchy: بیشترین استفاده از این نوع طرح سلسله مراتبی  در سازمان ها و شرکت ها است که برای ساخت نمودار سازمانی استفاده می کنند. همچنین برای نشان دادن درخت تصمیم گیری، درخت خانوادگی مناسب است.

Relationship: طرح رابطه ای برای نمایش ارتباط بین چند شی مختلف است. قسمت مشترک این نمودار ها نشان می دهد که چگونه این شی های مختلف با هم در ارتباط هستند.

Matrix: طرح ماتریسی شبیه طرح رابطه ای است با این تفاوت که یک شی را به قسمت های مساوی تقسیم می کند و ارتباط بین آن ها که مفهوم کل شی را تشکیل می دهد را نشان می دهد.

Pyramid: طرح هرمی ترکیبی از نمودارهای ماتریسی و سلسله مراتبی هستند. هر کدام از قسمت ها منحصر به فرد هستند و نشان  می دهند که اجزای هرم با یکدیگر هماهنگ هستند.

Picture: برای زمانی استفاده می شود که می خواهید با یک تصویر پیام خود را برسانید و نیازی با توضیح متن ندارید.

چگونه متن به smart art  اضافه کنیم؟

هنگامی که smart art  اضافه می شود ، یک منو با عنوان Type your text here در سمت چپ نمایش داده می شود. در تصویر زیر سه شی وجود دارد که به ازای هر شی ،یک ردیف در منو سمت چپ وجود دارد. در این قسمت می توانید در هر ردیف متن مورد نظر خود را تایپ کنید که به صورت اتوماتیک درون شکل اضافه می شود راه دیگری وجود دارد که با کلیک بر روی هر کدام از شکلها متن را درون آن تایپ کنید که به صورت اتوماتیک در ردیف های منو سمت چپ اضافه می شود.

در تصویر بالا به صورت پیش فرض سه شی وجود دارد اگر بخواهیم شی اضافه کنیم دو راه وجود دارد: راه اول این است که روی یکی از شی ها کلیک کرده تا به حالت انتخاب درآید سپس در منو، قسمت Design ، در نوار پایین بر روی Add shape کلیک کرده تا لیستی باز شود. درون لیست اگر Add shape after   انتخاب کنید شی جدید بعد از شی انتخاب شده اضافه می شود و یا با انتخاب Add shape before شی جدید قبل از شی انتخاب شده اضافه می شود.

راه دوم این است که در منو سمت چپ با زدنEnter یک سطر جدید ایجاد می شود و همچنین یک شی هم در اسلاید شما اضافه می شود.

اگر شی های زیادی دارید و می خواهید آن ها را حذف کنید با کلیک بر روی آن ها و زدن دکمه Delete   بر روی کیبورد آن شی را حدف کنید.

با کلیک بر روی شی و کشیدن آن ها می توانید آن ها را جا به جا کنید .

چگونه طرح smart art را تغییر دهیم؟

وقتی که شما شروع به کار کردید و متوجه می شوید که طرح را اشتباه انتخاب کردید و مناسب نیست شما به راحتی می توانید طرح را تغییر دهید.

بر روی شکل کلیک کنید و آن را انتخاب کنید سپس در منو  بر روی Design  کلیک کرده و در نوار پایین بخش layout یکی از شکلها را نتخاب کنید. با انتخاب شکل جدید محتوا به شکل جدید انتقال می یابد.

چگونه ظاهر smart art را تغییر دهیم؟

در منو بر روی Design کلیک کرده و در نوار پایین بخش smart art layout  می توانید نوع نمایش شکل را تغییر دهید. برای مشاهده تمام استایل ها بر روی فلش کوچک کلیک کرده تا لیستی را نشان دهد.

از درون لیست یک استایل سه بعدی انتخاب شده و بر رویsmart art  شکل زیر اعمال شده است.

با نتخاب گزینه change colors  می توانید رنگ شکل ها را تغییر دهید.

در منو قسمت Format  با انتخاب  shape Fill و  shape outline  می توانید به صورت جداگانه رنگ داخل شی و حاشیه آن را تغییر دهید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد

Close